„Supermaistas“ – kas tai?

7543200_orig

Vis dažniau girdime kalbant apie „supermaistą“ ir jo teikiamą naudą, bet kol kas taip ir nėra aišku, kas vis dėlto tai yra? Oksfordo anglų kalbos žodyne „supermaistas“ yra apibūdinamas kaip maistas, kuris yra naudingas žmonių sveikatai bei turintis tam tikrų savybių gydant ar apsaugant organizmą nuo įvairiausių ligų. Dažniausiai tai tam tikri natūraliai užauginti vaisiai, daržovės, riešutai ar net žuvis, turintys didelį kiekį maistinių medžiagų.

Jau XXa. pradžioje „supermaisto“ sąvoka buvo žinoma, tačiau tik dabar ji sulaukė didelio susidomėjimo. Pagrindinė to priežastis yra stipriai aktyvėjantis sveikos gyvensenos bumas. Žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata, mityba, propaguoja sveikesnį, aktyvesnį gyvenimo būdą. O „supermaistas“ šiuo atveju yra puikus būdas sureguliuoti mitybą bei pagerinti savijautą.

„Supermaistas“ turi didelį kiekį antioksidantų ir kitų maistinių medžiagų, kurios mažina vėžio susirgimo riziką, stiprina imuninę sistemą, gydo tam tikrus uždegimus, gerina fizinę ir emocinę būseną (Christopher Wanjek).

 straipsniui2Spirulina – tai vienas iš daugiausiai dėmesio sulaukusių „supermaisto“ pavyzdžių. Šis vienaląstis melsvadumblis natūraliai augantis šarminiuose vandenyse, buvo vienas pagrindinių proteino ir natūraliai gydančių šaltinių vyravusių actekų civilizacijoje. Jau 1974 metais, pasaulinės maisto konferencijos metu spirulina buvo pripažinta kaip vienas perspektyviausių maistinių organizmų ateities kartoms. Šis melsvadumblis padeda kovoti su neprievalgiu, kuris pasireiškia, kai organizmas nepasisavina reikalingo kiekio maistinių medžiagų. Taip pat tai ne tik puikus proteino, vitaminų bei mineralų šaltinis, tačiau ir puiki priemonė apsinuodijus, kovojant su alergijomis, gerinant imuninę sistemą, atmintį bei smegenų veiklą (EUFIC).

 

straipsniui3Dar vienas plačiai paplitęs ir vartojamas „supermaistas“ yra ekologiškosios chia sėklos, kurios lietuvių kalboje turėtų būti vadinamos ispaniniu šalaviju. Kaip ir spirulina, šios sėklos buvo plačiai vartojamos actekų civilizacijos laikais, kaip sveikatos ir jėgų šaltinis. Todėl dauguma vartojančių šias sėklas galėtų patvirtinti, jog jaučia pozityvų energijos pliūpsnį bei stabilizuotos medžiagų apykaitos pojūtį. Taip pat chia sėklos yra mėgstamos sportininkų, nes viena naudingiausių jų savybių yra didelis omega-3 riebalų rūgščių kiekis, kuris turi priešuždegiminių savybių ir veiksmingai mažina raumenų skausmą ar jų pažeidimus. Sėklų skonis beveik nejuntamas, todėl jį puikiai toleruoja vaikai bei išskirtinius skonių poreikius turintys žmonės (Dr. Josh Axe).

straipsniui1Virškinimo, metabolizmo sutrikimai, hormonų disbalansas tai problemos, kurios gali būti išspręstos kanapių sėklų pagalba. Daugelį metų kanapės buvo tapatinamos su narkotikais ir priklausomybe, o jų  maistinei naudai buvo skiriama pernelyg mažai dėmesio. Dabar požiūris į kanapes keičiasi ir vis dažniau pasigirsta kalbos apie jų naudą žmogaus organizmui. Kanapių sėklos yra praturtintos įvairiausiomis maistingomis medžiagomis, kurios kovoja su širdies ligomis, odos problemomis, depresija bei nerimu. Tai puiki sėkla norint pagerinti savo sveikatą bei savijautą (Dr. Josh Axe).

 

Spirulina, chia bei kanapių sėklos tai tik dalis „supermaisto“ pavyzdžių, tačiau jų nauda žmogaus organizmui yra neišmatuojama. Taigi „supermaistas“, tai galimybė papildyti savo mitybą natūraliais organizmais, pripildytais įvairiausiomis maistinėmis medžiagomis, kurios turi didelę naudą žmogaus organizmui, o svarbiausia jas galima vartoti kartu su maistu, įmaišant į košes, kokteilius bei kitus patiekalus, o jų nuosaikus skonis priimtinas, net vaikams.

Šaltiniai:

Oxford English Dictionary, online edition, entry superfood, http://www.oxforddictionaries.com

Dr. Josh Axe, 9 Chia Seed Benefits + Side Effects, https://draxe.com/chia-seeds-benefits-side-effects/

Dr. Josh Axe, Hemp Seed Benefits and Nutrition Profile, https://draxe.com/chia-seeds-benefits-side-effects/

Dr. Josh Axe, Spirulina Benefits: 10 Reasons to Use This Superfood, https://draxe.com/spirulina-benefits/

Pure Healing Foods, http://www.purehealingfoods.com/hempHeartsInfo.php

The science behind superfoods: are they really super? (EUFIC), http://www.eufic.org/article/en/page/FTARCHIVE/artid/The-science-behind-superfoods/

Christopher Wanjek, Superfoods You Need Now – Health.com, http://www.livescience.com/34693-superfoods.html

 

Leave a Reply